Iravaban.net-ը ուսումնասիրել է e-draft.am Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական հարթակում հանրային քննարկման ներկայացված Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի հրամանի նախագիծը, որով նախադպրոցական հաստատությունների վաղ մանկության տարիքային խմբերում սաների առավելագույն թիվը կնվազեցվի՝ երեխաների առողջության և անվտանգության ապահովման նպատակով։
Ի՞նչ է փոխվում
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի 2021 թվականի հոկտեմբերի 11-ի «Նախադպրոցական հաստատություններ սաների ընդունելության կարգը սահմանելու մասին» 76-Ն հրամանում փոփոխություններ են կատարվում՝ կրճատելով վաղ մանկության տարիքային խմբերում սաների առավելագույն թիվը։
Զրոյից մեկ տարեկան երեխաների խմբերում առավելագույն թիվը տասնհինգից կնվազի մինչև տասը երեխա։ Մեկից երկու տարեկան երեխաների խմբերում առավելագույն թիվը քսանից կնվազի մինչև տասնհինգ երեխա։
Որտե՞ղ և ե՞րբ կիրառվի
Փոփոխությունը կիրառելի է Հայաստանի Հանրապետության կրթության մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրից բխող գործողությունների ծրագրի շրջանակներում 2025-2026 ուսումնական տարում գործարկվելիք վաղ մանկության տարիքի խմբերի համար։
Նախագծի հիմնավորումը նշում է, որ վաղ մանկության տարիքի խմբեր կգործարկվեն Երևանի քաղաքապետարանի, Գյումրու, Վանաձորի և Հրազդանի համայնքապետարանների ենթակայությամբ գործող իննը նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում։
Ինչո՞ւ է անհրաժեշտ
Նախագծի հիմնավորումը բացատրում է, որ միջոցառման իրականացման շրջանակներում միջազգային փորձի ուսումնասիրության և շահագրգիռ կառույցների հետ համագործակցության արդյունքում անհրաժեշտություն է առաջացել նվազեցնելու խմբերում սաների ընդգրկվածության առավելագույն թիվը։
Փոփոխությունը պայմանավորված է սաների խնամքի բաղադրիչի առաջնայնությամբ։ Հաշվի են առնվել այս տարիքի երեխաների զարգացման, քնելու և սնվելու ռեժիմի առանձնահատկությունները և անհատական մոտեցման անհրաժեշտությունը։ Մասնավորապես՝ երեխաների առողջական վիճակը, ալերգիկ ռեակցիաները, ատամների ծլկտման գործընթացը և այլ խնդիրները պահանջում են ավելի փոքր խմբերում աշխատանք։
Ո՞րն է նպատակը
Հիմնավորումը նշում է, որ իրավական ակտի ընդունումը կնպաստի նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների վաղ մանկության տարիքի խմբերում ընդգրկված սաների առողջության և անվտանգության ապահովմանը։
Փոփոխությունը բխում է Կառավարության 2023 թվականի մարտի 16-ի «Հայաստանի Հանրապետության կրթության մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագիրը հաստատելու մասին» N 351-Լ որոշմամբ հաստատված ծրագրի «Պետական բյուջեից համայնքային մանկապարտեզներում 0-2 տարեկան երեխաների խմբերի ֆինանսավորում՝ ապահովելով բոլոր խոշորացված համայնքներում մսուրի ծառայությունների հասանելիություն» միջոցառման շրջանակներից, – տեղեկացնում է Iravaban.net-ը։