Ո՞ր դեպքում և որքա՞ն ժամանակով կարող է կասեցվել վարորդական իրավունքը. իրազեկում
Iravaban.net-ը ներկայացնում է վարորդական իրավունքի կասեցման վերաբերյալ գործող օրենսդրական կարգավորումները, որոնք ամրագրված են Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում:
Ե՞րբ է կասեցվում վարորդական իրավունքը
Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 129.3 հոդվածի համաձայն՝ վարորդական իրավունքը կասեցվում է, երբ վարորդը պարբերաբար կատարում է ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումներ, որոնց համար նախատեսված են տուգանային միավորներ:
Մասնավորապես, եթե տվյալ իրավախախտման համար նախատեսված տուգանային միավորի և տվյալ տարում վարորդի նկատմամբ կիրառված տուգանային միավորներիհանրագումարը կազմում է 13 կամ ավելի միավոր, ապա վարորդը զրկվում է տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքից:
Որքա՞ն ժամանակով է կասեցվում վարորդական իրավունքը
Օրենսգրքի 28.1 հոդվածի համաձայն՝ տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքի կասեցումը կարող է նշանակվել մեկ ամսից մինչև վեց ամիս ժամկետով:
Այնուամենայնիվ, 129.3 հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ 13 կամ ավելի տուգանային միավորներ հավաքելու դեպքում տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքը կասեցվում է հենց վեց ամիս ժամկետով:
Ի՞նչ է սպառնում նույն խախտումը կրկի կատարողներին
Հատկանշական է, որ օրենսգրքի 129.3 հոդվածի 2-րդ մասը նախատեսում է ավելի խիստ պատասխանատվություն նույն խախտումը կրկի կատարողներին համար:
Եթե վարորդը վարելու իրավունքի կասեցման ժամկետը լրանալուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, կրկին կատարում է նույն խախտումը (այսինքն՝ հավաքում է 13 կամ ավելի տուգանային միավորներ), ապա նրա վարորդական իրավունքից զրկում են արդեն մեկ տարի ժամկետով:
Ինչպե՞ս խուսափել վարորդական իրավունքի կասեցումից
Վարորդական իրավունքի կասեցումից խուսափելու համար անհրաժեշտ է.